Anne Adaylarına Sağlıklı Bir Yaz İçin 8 Tavsiye!

0
21

Uzun ve sıcak yaz günlerinde, özellikle hamile kadınlar için bu aylar zorlu geçebiliyor. Terlemeler, sıcak basmaları ve el ayak yanmalarıyla anne adayları bu mevsimde pek çok faktörden olumsuz etkileniyor. Sıcak yaz günlerini daha hafif atlatmak ve bu dönemde sağlıklı bir gebelik için uzmanların açıkladığı yapılması gereken 8 madde:

Anne adaylarına sağlıklı bir yaz için 8 tavsiye

D vitaminini doğal yöntemlerle alın

D vitaminini doğal yollardan almak için en uygun zaman yaz aylarıdır. D vitamini eksikliği özellikle hamile kadınlarda

 • gebelik şekeri,
 • tansiyon hastalığı ve
 • bakteriye bağlı vajinal enfeksiyon riskini artırmaktadır.

Gebelik sırasında sık görülen D vitamini eksikliği için 15- 30 dakika arasında güneşe maruz kalmak oldukça önemlidir. Lakin güneş ışınlarında yararlanırken UV ışınlarının yaratacağı olumsuz etkenlerden korunmak ve gerekli tedbirleri almak gerekmektedir.

Günde 8- 10 bardak su tüketin

Yaz aylarında oluşan sıcak havalar ve güneş ışınları su kaybına sebep olur. Bundan dolayı günde 8 – 10 bardak su tüketilmelidir. Bu dönemde idrar rengi su rengine yakın olması yeteri kadar su tüketildiğini gösterir.

Hafif yiyecekler ile yazı rahat geçirin

Anne adayı iseniz bir günü mutlaka 6 öğüne bölüp, az ve sık yemek yemek gerekmektedir. Yaz aylarında yağ ve karbonhidrat içeren gıdalardan özellikle uzak durulmalıdır. Yağ ve karbonhidrat içeren ağır yiyecekler sıcak ile bir araya geldiğinde yaz aylarının çok daha zorlu geçmesine sebep olmaktadır. Yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler yerine protein oranı yüksek gıdalar tüketilmelidir. Mesela; ızgara et, ızgara balık veya köfte ve tavuklu salata gibi. Yazın nimetlerinden yararlanarak özellikle mevsimin taze meyve ve sebzeleriyle beslenmek çok daha sağlıklı bir hamilelik geçirilmesini sağlar.

Yaz aylarının vazgeçilmezi meyveleri uygun miktarlarda tüketin

Anne adayları yazın meyveler bakımından çok zengin bir dönemde masum gibi görünen meyveleri fazla tükettiklerinde şeker bakımından tehlikeli bir durumla karşılaşabilmektedirler. Yaz mevsiminde glisemik indeksi düşük meyveler (şeftali, ananas, yeşil elma), sıvı içeriği yüksek meyveler (kavun, karpuz vb.) 1 porsiyonu geçmeyecek şekilde alınmalı ve açlığı geciktirdiğinden dolayı da ev yapımı meyveli yoğurtlar, ara öğünlerde ceviz, badem, fındık gibi yiyecekler tüketilmelidir. Omega vitamini yönünden zengin kuruyemişlerle beslenmek yazın sıcağının etkisini ortaya çıkartabilecek sıkıntılardan korunmayı sağlar.

Güneşin dik geldiği saatlerde dışarı çıkmayın

Sıcak intoleransı yani sıcağa olan hassasiyet gebelerde daha fazla görülmektedir.

 • Günün sıcak saatlerinde kapalı ve serin ortamlarda bulunmak gerekir.
 • Güneşin dik geldiği saat dilimlerinde dışarı çıkmamak önemlidir.
 • Sıvı tüketimi önemli olmakla beraber, terlemeyle kaybedilen elektrolitleri yerine koymak için doğal meyve suları, süt ve spor içecekleri tercih edilmelidir. Bunlar kas kramplarını, yorgunluğu ve halsizliği gidermede faydalı olacaktır.

En faydalı yaz sporunun yüzme olduğunu unutmayın

Anne adayları yaz aylarında daha çok dışarıda yapılan etkinlikler ve spor faaliyetleri tercih edilmeli ve akşam saatlerinde yürüme, bisiklete binme, yüzme gibi sporlar yapılmalıdır. Yürürken yürüyüş temposunu ayarlamak çok önemlidir. Yaz aylarında yapılabilecek en güzel spor ise yüzmedir. Yüzme gebelikte;

 • Bel ağrılarına iyi gelir.
 • Kilo kontrolü için önemlidir.
 • Normal doğumu kolaylaştırır.
 • Yüzme vücudun ısı dengesini sağlar.
 • Tüm vücut kaslarını çalıştırır.

Yüzmek için mümkün ise deniz tercih edilmeli ya da hijyen kurallarına uygun havuzlar tercih edilmelidir. Egzersiz yaparken sıvı tüketiminin arttığını göz ardı etmeden sıvı alımı ihmal edilmemelidir.

Yüksek riskli sporlardan uzak durun

Anne adayının, düşme riski yüksek olan ve temaslı sporlardan uzak durması gerekir. (Basketbol, plaj voleybolu, su topu, su kayağı, sörf, dalış) gibi sporlar bebek ve annenin sağlığı açısından yapmaması gereken sporlardandır.

Seyahatinizi planlarken sağlığınızı göz önünde bulundurun

Anne adayının yaz mevsiminde seyahate çıkmasında hiçbir sakınca yoktur.

 • Eğer hava yoluyla yolculuk yapılması gerekiyorsa varis çorabı kullanılmalı ve koridorlarda yürüyerek yolculuk geçirilebilir.
 • Eğer kara yoluyla yolculuk yapılacaksa 2 saatte bir dinlenme molası verilmeli ve 30 dakika yürüyüş yapılmalıdır.
 • Arabayla yolculuklarda da varis çorabı kullanılmalıdır. Varis çorabı, uzun süre hareketsiz kalma durumundan dolayı gebelikte artan pıhtılaşmayı engelleyip olası sağlık sorunlarından korunmasını sağlar.
 • Eğer gidilecek bölge Uzak Doğu, Afrika gibi bir yer ise kişi doktoru ile görüşmeli, mutlaka gerekli aşıları olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here