Alıç Sirkesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Alıç sirkesi, beden sağlığı açısından çok faydalı olan sirkelerden bir tanesidir. Alıç, dağların etek kısımlarında, çalılık görüntüsünde olup, ve yetiştikleri yer ve çalılık tarzı dikenli bitki olması ile çok zor toplanırlar. Bu nedenle piyasada bulunabilecek en doğal sirke çeşitlerindendir.

Alıç Sirkesi nedir, faydaları

Alıç, iplere dizilmiş olarak pazarlarda satılmaktadır. Alıçtan yapılan alıç sirkesi oldukça faydalıdır. Kalp ve damar sağlığı olmak üzere bir çok konuda fayda sağlamaktadır. Alıç sirkesinin diğer faydaları…..

Alıç Sirkesinin Faydaları

Kalp ve damar hastalıklarında, kalbin güçlenmesini sağlar.

Böbrek rahatsızlığı yaşayanlara özellikle tavsiye edilmektedir.

Tansiyon yüksekliği ya da düşüklüğü yaşayan kişilerde, tansiyonun dengelenmesini sağlar.

Çok fazla oranda antioksidan içermektedir. Hastalıklara karşı yüksek seviyede koruma sağlar.

Sürekli ve düzenli kullanımda şeker hastalığının etkilerini azaltıcı etkisi vardır.

İltihaplı boğaz hastalıklarının iyileşme sürecini kısaltıcı etkisi bulunmaktadır.

Nezle ve grip gibi soğuk algınlığı şikayetlerine karşı koruyucu ve hastalık durumlarında iyileştirici etkisi bulunmaktadır.

Ev Yapımı Doğal Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler;

1 kg alıç + 1 adet cennet hurması (Trabzon hurması) + 10 adet nohut + 1/2 su bardağı eski reçel suyu yoksa şeker de kullanılabilir + 1 çay kaşığı tuz + 4 litre su + 5 litrelik kavanoz

Yapılışı;

Ev yapımı doğal alıç sirkesini yapmak için kavanozun içine hurma ve doğramış olduğunuz olgun alıçları koyun. İçine toz şekeri ( ya da reçelinizin suyundan) koyun. Üzerine tuz da ekledikten sonra suyunu ilave edin. Daha sonra kavanozun ağzını ince bir tülbent veya buzdolabı poşeti örterek kapağını sıkıca kapatın. Bu karışım 10 – 15 gün kadar karanlıkta ve oda sıcaklığında muhafaza edin. Sirkeyi yaptıktan 10-15 gün sonra tadına bakarak kıvama geldiğini anlayabilirsiniz.  Ev yapımı alıç doğal sirkesi kıvama geldiğinde bulandırmadan süzün ve şişeleyin. Artık alıç sirkesini yemeklerde, salatalarda sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Alıç Sirkesi Kullanımı

Alıç sirkesinden faydalanmak için,1 çay bardağı içme suyuna, 1 tatlı kaşığı kadar alıç sirkesi karıştırın ve düzenli olarak sabah ya da akşam saatlerinde aç ya da tok olarak tüketin. Faydasını alabilmek için tahmini 1 ay süreyle düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı fayda alabilmek için sabırla beklenmesi gerekmektedir.

Alıç sirkesini düzenli olarak kullanmak yerine aklınıza geldikçe kullanırsanız, etkilerini görme sürecinizi uzatmış olursunuz. Alıç sirkesinin bilinen bir yan etkisi tespit edilememiştir. Bundan dolayı rahatlıkla kullanılabilir. Alıç sirkesini kullanmak için hasta olmayı beklememek gerekir. Sürekli tüketim halinde, vücut sağlığınızı güvenceye almış olursunuz.

Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılmalıdır?

Alıç sirkesi, vücut sağlığı için oldukça etkili bir maddedir. Ancak ne kadar doğal olursa o kadar faydası artmaktadır. Yani market ve bakkallarda satılanlarının etkisi, doğal olanlarına kıyasla daha az olmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir