Ağız Yaraları ve Diş Eti İltihaplarından Kurtulun

0
545

Ağız yaraları ve diş eti iltihaplarından kurtulun. Ağız yaraları ve diş eti iltihapları yaşam kalitemizi düşürür ve sağlığımızı tehdit eder. Çok basit yöntemlerle ağız sağlığımızı koruyabiliriz.

Ağız Yaraları ve Diş Eti İltihaplarından Kurtulun

Papatya çok güzel kokan ve hayatımıza renk veren çiçeklerdir. Papatyanın tüm etkisi doğada göz zevkimizi okşaması değildir. Papatya alternatif tıpta, kozmetikte bir çok kullanım alanları vardır.

Papatya çay olarak kullanılabildiği gibi yağı da bulunmaktadır. Anne ve çocuk sağlığından tutunda güzelliğe kadar çok fazla kullanılışı papatyanın gündemden düşmesine hiç bir zaman izin vermez.

Papatya cilt temizliğinde pahalı kimyasalların yaptığı temizliği tek başına üstlenebilmektedir ve allerji yapma riski neredeyse sıfırdır. Ayrıca varis, akne, kas ağrıları, mide problemleri ve daha başka ağrılar içinde yardımcı tedavi edici özelikler içermektedir.

papatya, papatya çayı, papatya suyu ve papatya yağı olarak çok çeşitli alanlarda sağlığa hizmet vermektedir.

Gargaralar ya da ağız yıkama sıvıları kadar diş eti iltihaplarının tedavisinde papatya çok etkilidir. İçeriğinde antiseptik ve anti-inflatuar bileşikler bulundurur. Sadece diş eti iltihaplarının tedavisinde değil iltihabik hastalıkların bulunduğu durumlarda da tedavi edici özelliğe sahiptir.

Papatyanın Diş Eti ve Ağız Yaralarına Etkisi

Gargara yapmak için, 250 ml kaynar suya 2-3 çay kaşığı papatya atın (Alman papatyası daha iyi sonuç verecektir. Aktarlarda rahatça bulunabilmektedir.) ve 10 dk bekledikten sonra süzerek yemeklerden sonra için ya da ağzınızı çalkalamak için kullanın.

Not: Alerji etkisi beklenmese de, olası herhangi bir alerjik reaksiyon hissederseniz papatya kullanmayı kesin.

Şunu unutmamak gerekir ki ağız yarasının birçok nedenleri olabilir. Biraz dikkat ve bitkisel çözümler ile ağız yaraları ve diş eti iltihaplarından kurtulun ve yaşam kalitenizi düşürmeyin. Geçmeyen ve uzun süren ağız yaralarında mutlaka doktora görünmek gerekir. İstenmeyen bir durum olsa da Vitamin noksanlığı bunun en fazla görülen sebeblerinden birisidir.

Evde yapılabilecek birkaç bitkisel tedavi önerisi;

  • Karadut şurubunu hem içiniz,hem de gargara yapınız.
  • Zeytin yaprağını ağzınızda çiğneyebilirsiniz.
  • Bir tutam papatya, söğüt yaprağı, gül çiçeği, hatmi yaprağı,lavanta, biberiye ve ayni sefayı karıştırıp, üzerini örtecek kadar su koyduktan sonra biraz kaynatın, ılıyınca gargarasını yapın, ayrıca balla karıştırarak çay olarak içmek de çok fayda verecektir.
  • Tuzlu su ile gargara yapılır.
  • Ayvanın kompostosu yapılır, içilmesi ve meyvesinin yenmeside iyi gelir.
  • Sirke ile gargara yapılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here