6 Tipik Makyaj Hatası…. Siz asla yapmayın.

0
568

Makyaj yapmakta ki amaç kadınların doğası gereği bir şeyleri küçük ya da görece büyük dokunuşlarla güzelleştirmeye eğilimleridir. Yani temelinde daha güzel olmaktır amaç. Fakat yapılan 6 tipik makyaj hatası ile istenilen hedefe ulaşılamaz. Nedir bu 6 tipik makyaj hatası?

6 Tipik Makyaj Hatası

1. Cildi iyi nemlendirmemek

Makyaj yaparken istenilen sonuca ulaşmak istiyorsanız cilt tipinize uygun nemlendirici kullanmanız gerekiyor. Cilt yapısına uygun nemlendirici makyajın cildinize oturmasını sağlar. Nemlendiriciler makyajın homojen bir şekilde dağılmasını sağlar. Makyajın kalıp gibi durmaması için de cilt tipinize uygun bir nemlendirici tercih etmek dikkat etmeniz gereken en önemli husustur.

2. Yanlış Fondöten Rengi Seçmek

Fondöten, cildin renk dengesini sağlayarak kusurları kapatan ve makyajın kalıcılığını arttıran bir üründür. Cildinizden çok açık veya koyu renkte fondöten seçmek ise son derece yapay bir görünüm yaratacaktır, bir diğer değişle yüzünüzde maske varmış gibi duracaktır.

En önemlisi fondöten seçimi yaparken kesinlikle elinizde denememelisiniz. En doğru kısım boyun ve yüzün birleştiği çene kemiği bölgesinde fondötenin denenmesidir. Fondöteni bu bölgeye uyguladığınızda iyice dağıttıktan sonra yüzünüz ve boynunuzla uyumlu ise doğru yoldasınız!

Peki, yazın bronzlaşınca ten renginiz değiştiğinde ne yapmalıyız?

Gene cilt tonunuza uygun bir fondöten seçmelisiniz veya koyu bir fondötenle, mevcut fondöteninizi karıştırıp, kendinize en uygun tonu yakalayabilirsiniz.

3. Maskara Kullanımını Abartmak

Gözlerinizi ve bakışlarınızı daha vurgulayıcı hale getirmek için maskara kullanımı son derece önemlidir. Ancak maskara kullanımında aşırıya kaçmamanız gerekiyor. Üst üste sürülen maskara, kirpiklerinizin kurumasına, taş gibi sertleşmesine, kirpiklerinizin yoğun durması yerine yapışıp kümelenmesine neden olur. Bu sorunu engellemek için maskaranızın ilk katını uyguladıktan sonra kurumasını bekleyip, diğer katlara maskaranızı zig zag hareketlerle uygulayabilirsiniz. Maskaranın yapısı elverişliyse 3-4 kata kadar uygulayabilirsiniz, ancak katlar arasında kurumasını beklemek önemlidir. Maskarayı sürmeden önce kirpikleriniz temiz ve kuru olmasına dikkat edin. Kirpik kıvırıcısı ile kirpiklerinizi kıvırarak maskaranın etkisini artırabilirsiniz.

4. Yanlış Allık Uygulamak

Allığı, ten renginize uygun seçmeniz makyajınızı taçlandıracaktır. Allık seçimi ve uygulanışı son derece önemli! Allık uygularken yüz şeklinizi göz önünde bulundurmalısınız. Fırçanızla allığa dokunduktan sonra fazlalığı silkeleyin ve sonrasında uygulayın.  Böylelikle doğal bir görünüm yakalayacaksınız. Eğer allığınız fazla geldiyse üzerinden hafifçe pudra geçerek, fazlalığı alabilirsiniz.

5.Aşırı Pudra Kullanmak

Makyajı sabitlemek ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek için pudra vazgeçilmezlerin arasında. Ancak çok fazla uygulandığında yüzünüzü oldukça yapay bir görünüme kavuşturabilir. Ayrıca göz çevresine fazla pudra uygulamak da cildi kurutarak kırışıklıkları öne çıkaracaktır. Eğer pudranız fazla geldiyse, herhangi bir peçete ile tampon hareketlerle azaltabilirsiniz.

6. Aşırı Koyu Kaşlar

Kaşlarınızı belirginleştirmek için kendi kaş renginizden çok daha koyu bir renge boyamak sizi doğallıktan oldukça uzaklaştırarak, sert ve yapay bir görünüm kazandırır.

Daha doğal bir sonuç için, kaş renginize en yakın veya bir ton açık bir farı bir fırça yardımıyla küçük ve yan hareketlerle kaşınızı doldurmalısınız. Ya da kaş renginizde ya da bir ton açık bir kaş kalemiyle yine kaş kıllarının yönünde küçük hareketlerle kaşlarınızı doldurup, belirginleştirebilirsiniz. En son kaş maskarasıyla kaşlarınızı sabitleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here